Як виростити бархатці (чорнобривці) з насіння.
Бархатці-належать до сімейства складноцвітих, багато їх знають як «чорнобривці» – часті мешканці клумб і садових ділянок Росії і України, незважаючи на те що родом вони з Америки, де налічують майже 60 різновидів чорнобривців, а у нас найбільше поширилися три види чорнобривців: тонколисті, відхилені і прямостоячі. Всі чорнобривці відрізняються своєю невибагливістю, легкістю ВИРОЩУВАННЯ, що добре підходить початківцям садівникам.
Сорт чорнобривців безпосередньо визначає якою буде форма його куща (компактна, куляста або у вигляді перевернутої піраміди) і висота стебел (від 20 до 120 см), це важливий момент, потрібно враховувати при плануванні майбутньої клумби. Зазвичай садять по кілька різних сортів: високо, середньо і низькорослих чорнобривців з простими, хризантемо і гвоздіковіднимі квітками що дає дуже хороший ефект яскравою жовто-оранжево-коричневій гамі.
Цвісти бархатці починають в середині червня, і до середини осені. Встоєні так що старі відцвілі квітки ховаються під нові, і весь період цвітіння кущі не втрачають краси.
Якщо ви плануєте збирати насіння, в середньому насіння чорнобривців дозрівають близько 40 днів з початку цвітіння, що приблизно припадає на серпень – вересень. Майте на увазі, що суцвіття чорнобривців включають два види квіток: трубчасті двостатеві, що знаходяться ближче до центру суцвіття, і язичкові жіночі, розташовані на периферії. У простих суцвіттях чорнобривців тонколистих переважають двостатеві трубчасті квітки і з їх насіння виростають чорнобривці з такими ж «простими» ознаками. Махрові суцвіття чорнобривців прямостоячих майже повністю складаються з язичкових жіночих квіток, і в них зав’язується трохи менше насіння, але саме з ними передаються «махрові» Декоративні ознаки. Тому для отримання більш декоративних екземплярів рекомендується збирати насіння тільки з махрових суцвіть чорнобривців.
Насіння починають збирати, коли на стеблах повністю побуреют і пожовтіє суцвіття, а квітки стануть сухими. Насіння дозріють тільки в суху сонячну погоду, в сиру і дощову погоду коробочки-сім’янки можуть відволожитися і згнити. Щоб не допустити їх втрати, в сонячний день (до початку затяжних дощів) пагони з зів’ялими, але ще не висохлими суцвіттями зрізають і досушують в сухому затіненому місці: збирають в пучки і підвішують над аркушем паперу головками вниз. У міру підсихання насіння самі висипаються на папір. Така досушка ніяк не відбивається на їх схожості, і насіння залишаються придатними для посіву ще протягом 3 – 4 років (насіння чорнобривців прямостоячих – 1 – 2 роки). Зібраний “урожай” до весни слід зберігати в паперовому конверті в сухому місці.
Вирощувати чорнобривці з насіння можна відразу у відкритому грунті або через розсаду. Так як чорнобривці – не морозостійкі рослини і їх сходи гинуть навіть при температурі мінус 1 °C, посів у відкритий грунт виробляють в середині – кінці травня, коли грунт прогріється хоча б до 10 °C і мине загроза поворотних заморозків. Для цього вибирають сонячне місце на ділянці з пухкої живильним грунтом, роблять сапкою борозенки глибиною 2 см, поливають їх і разреженно сіють насіння. Сіянці сходять вже через 5 – 10 днів і якщо з появою 2-3 пар листя починають тіснити один одного, їх проріджують або розсаджують. Чорнобривці досить стійкі до пересадки рослини і відмінно переносять цю процедуру навіть під час цвітіння. Для нормального розвитку молодим рослинам потрібна хороша освітленість, температура 18 – 20 °C і достатній полив у весняний період. У тіні вони цвітуть дрібніше і частіше уражаються гнилями, а при зниженні температури нижче 10 °C їх зростання взагалі припиняється. Швидше за всіх після посіву починають цвісти чорнобривці відхилені – через 30 – 40 днів, чорнобривці тонколисті – через 40 – 50 днів, а пізніше всіх зацвітають чорнобривці прямостоячі – через 50 – 70 днів після посіву.
Як виростити чорнобривці з насіння терміни цвітіння чорнобривців можна злегка прискорити, вирощуючи їх розсадним способом. В цьому випадку в ящики для розсади поміщають дренаж (керамзит, щебінь) і насипають поживний грунт з рівних частин перегною, торфу, дернової землі і половини частини піску. Першими висівають насіння б. прямостоячих – в середині березня, а з початку квітня – б.тонколистих і відхилених, щоб в червні отримати одночасне цвітіння відразу всіх видів. Насіння сіють розріджено на глибину 1 см, вирівнюють грунт, акуратно поливають і ставлять в темне тепле (22 – 25 °c) Місце. Протягом тижня грунт регулярно зволожують, а при появі сходів переносять ящики на підвіконня, де підтримують температуру 18 – 20 °C. загущені сіянці проріджують або пікірують в інші ящики в фазі двох справжніх листочків за схемою 5х5 см, заглиблюючи їх в грунт до сім’ядоль. Розсаду поступово загартовують і в кінці травня (початку червня) висаджують на постійне місце у відкритий грунт з урахуванням розмірів дорослих рослин: високорослі за схемою 40х40 см, середньорослі – 30х30 см, а низькорослі – 15х15 см.
В аналогічних температурних умовах з березня – квітня вирощують розсаду і в теплиці. Для швидкої схожості насіння можна попередньо проростити: розкласти їх на вологій ганчірочці, загорнути, покласти в поліетиленовий пакет і помістити в тепле місце на 3 дні. Пророслі насіння дуже розріджено викладають в борозенки і вирощують сіянці без пікіровки. Розсаду з 2 – 3 парами листя при пересадці на постійне місце заглиблюють на 1-2 см. Висаджувати її можна не тільки у відкритий грунт, але і в підвісні горщики, кошики та контейнери на балконі, так як чорнобривці непогано ростуть і в посуді невеликого розміру.
Звернути увагу:
– При близькій посадці чорнобривців різних видів в результаті перехресного запилення їх сортові особливості губляться, і з зібраного насіння ви не виростите аналогів материнських рослин. Уникнути такого запилення можна, висаджуючи різні види і сорти на значній відстані (більше 150 метрів) один від одного.
– Чорнобривці вважаються стійкими до хвороб квітами, але в загущених посадках сіянці і дорослі кущі можуть дивуватися чорною ніжкою або гнилями, особливо в сиру погоду.
– Регулярні поливи чорнобривцям потрібні тільки до початку періоду цвітіння, в кінці літа через надмірне зволоження грунту може затягнутися період дозрівання насіння.
– Удобрювати чорнобривці на бідних грунтах рекомендується всього 1 – 2 рази (перед і під час цвітіння) за весь період вегетації, так як часта підгодівля стимулює активне нарощування зеленої маси і затримку початку цвітіння.
Так що, створюйте клумби-шедеври з різних видів чорнобривців на своїй ділянці і насолоджуйтеся їх пряним ароматом, а якщо через перехресного запилення у вас загубиться кілька сортів, не турбуйтеся: насіння чорнобривців завжди є в продажу. Але якщо ви любите експериментувати, то обов’язково збирайте і сійте насіння з переопилівшіхся суцвіть і, хто знає, може, саме ви виростите новий цікавий сорт цих чудових квітів.